Abkant Büküm Uygulama

Abkant büküm; bir metal levha veya plakayı kalıp seti tarafından belirlenen bir şekle bükmek için kullanılan bir makine aletidir. İş parçasını zımba ve kalıp seti arasında sıkıca tutarak önceden ayarlanmış bükümler oluşturur. Genellikle her iki tarafında C şeklinde iki çerçevesi vardır. Altta bir masaya sıkıca bağlıdır ve üstte hareketli bir kirişe sahiptir. Üst alet üst kirişe, alt alet ise masaya monte edilmiştir. Aslında çok amaçlı bir imalat makinesidir. Bu nedenle çeşitli metal şekillendirme işlemleri için uygundur.

Metal sacı delmek veya bükmek için sınırlı bir dikey alanda kuvvet verme kabiliyetine sahiptir. Piyasada bulunan tek çeşit gelişmeler sonrası hidrolik abkanlara dönüştü. Kuvvet uygulama yöntemine bağlı olarak temel olarak mekanik veya hidrolik sınıfları mevcuttur. İlk günlerde çoğunlukla mekanik frenler kullanılıyordu. Günümüz teknolojideki ilerlemeyle birlikte hidrolik abkantlar piyasaya sürüldü.

Abkant Büküm Nedir?

Sacları bükmek için imalatta kullanılan makinelerdir. Materyal v şeklinde bulunan bir kalıba yerleştirilir. Zımba aracılığı ile yukarıdan bastırılır. Bu makineler basit ve karmaşık parçaları da bükebilir. Otomotiv, uçak gibi gövde ve kabinlere kadar çok çeşitli endüstrilerde kullanılır. Metal panel bükümüne ihtiyaç duyulması halinde iş atölyeleri ve makine atölyelerinde de yaygın olarak abkant pres gerekir.

Abkant Türleri Nelerdir?

Mekanik abkant pres ve hidrolik abkant pres gibi çeşitli tipte abkant presler bulunur. Mekanik abkant büküm, daha kolay ve aşırı yükleme sağlayan özelliktedir. Ancak operatör işlemi devamında stork seviyesinin ayarlanmasına olanak sunmak. İşlemi tamamlamanın ardından strok uzunluğunun ayarlanması gerekir. Son üründe hassasiyetin elde edilebilmesi açısından nitelikli bir operatörün mekanik büküm kullanması gerekir. 1970'lerde, hidrolik abkant pres, ekonomik maliyetleri ve güvenlik avantajları nedeniyle mekanik abkant presin yerini almaya başladı.

Bununla birlikte, hidrolik abkant presinin kullanılması, birçok üretim birimine fayda sağlayan yüksek kaliteli ürün üretimi ile sonuçlandı. Bu nedenle, hidrolik abkant pres, piyasada yer alan tüm abkant pres makineleri arasında popüler hale geldi.

Mekanik abkant pres demirden, hidrolik abkant çelikten yapılmıştır.

Hidrolik abkant pres %100 çelikten yapıldığından yapısı mekanik abkant preslere göre daha sağlamdır. Bu, bir hidrolik abkant preste bulunan yerleşik gerilimi ortadan kaldırır. Böylece makine daha uzun süre kullanılabilir.

Hidrolik abkant bükümün, güç çıkışı sabittir. Onarımı yerel olarak bulunabilir. Bu nedenle mekanik bir sistemden daha üstün olarak hidrolik abkant sistemi kullanımı doğru bulunur.

Hidrolik abkantta, kirişin dikey hareketini kontrol eden iki silindir bulunur.

CNC sistemi altında bulunan hidrolik abkant büküm, bilgisayar tarafından kontrol edilebilir. Bu da doğru ve hızlı üretime neden olur.

Hidrolik abkant presinde gösterge, öndeki dijital panel ile elektrikli cihaz tarafından kontrol edilir. Böylece veri girişi manuel olarak ayarlanabilir.

Manuel Abkant Büküm Nedir?

Sac fren olarak adlandırılan çeşitli abkant bükümler arasında en yaygın olarak kullanılan türdür. Kullanıldığında bükme boyut v eaçıları manuel ayarlamaya olanak sunar. Bu nedenle de manuel abkant büküm imalatta gerekli olur. Çalışma tezgahının yanı sıra destekleyiciler ve kelepçe plakaları bulunur. Çalışma masası, bir taban ve baskı plakasından oluşan destekleyiciye monte edilmiştir. Manuel abkant büküm kullanımı diğer abkant türlerinden daha karmaşıktır. Bu nedenle bükme boyutları ve açıları onaylandıktan sonra seri üretim gerekir. Seri üretimin bitmesinin ardından, üretimin devamı için bükme boyut ve bükme açıları tekrar ayarlanır.

Hidrolik Abkant Büküm Nedir?

Senkronizasyonlarına göre sınıflandırılmaktadır. Bu bakımdan üç kısma ayrılır;

 

 • Burkulma senkronizasyonu abkant büküm
 • Hibrit abkant büküm
 • Elektrikli hidrolik senkronizasyon abkant büküm
 • Hareketlerine göre ise; aşağı ve yukarı olmak üzere iki kısımda sınıflandırılmıştır.

CNC Abkant Büküm Nedir?

Yüksek hassasiyet ve verimliliğe sahiptir. Çeşitli sac işleme ekipmanı olarak kullanılan elektro-hidrolik servo abkant büküm oluşumuna bakacak olursak;

 

 • Kaydırıcı – ram
 • Tezgâh
 • Makine çerçevesi
 • Hidrolik orantılı servo sistemleri
 • Yağ silindiri
 • CNC kontrolörü
 • Konum tespit sistemi
 • Elektrik kontrol sistemi

 

CNC abkant büküm; kaydırıcı strokunu ve arka dayamanın kontrolünü sağlar ve bükme işlemini gerçekleştirir. CNC abkant pres kullanımında, yalnızca bükme için gerekli parça sayıları ve her adımda bükme açısı girilmesi gerekir. CNC abkant kontrolör ayarlanılan adımlara göre bükmeyi bitirir.

CNC Abkant Büküm Avantajları

Teknolojinin ve bilimin ilerlemesi ile yükseltmeyi tamamlamada elektro hidrolik servo senkronizasyonu teknolojisi benimsenir. Esas olarak avantajlarına kısaca bakacak olursak;

İki silindiri olan senkronizasyonun kontrolünde elektro hidrolik servo sistemi kullanır. Bu sayede uluslararası standartlarda ızgara cetvel ve kapalı döngü kontrol sağlanır. Yüksek hassasiyetli senkronizasyon sayesinde, yüksek tekrar konumlandırılma özelliği doğruluk içerir.

Üst kalıpta bir hidrolik otomatik kelepçe ve hızlı kelepçe vardır. Bu da müşteriye emek yoğunluğunu azaltma olanağı sunar. Üretim miktarını artıran ihtiyaca göre alt kalıp soketi montajı sunar.

CNC abkanta büküm ile arka dayaması altı eksene kadar genişler. Taçlama, uygun ve doğru olan kontrolör tarafından otomatik olarak ayarlanma özelliğine sahiptir.

Konumlandırma doğruluğu sağlayan sisteme sahiptir. Üstün teknoloji sayesinde doğrusal hareket kılavuzuna sahip olan vidalı mil ile donatılmıştır.

Farklı uzunluklarda olan ayrık üst kalıbın, imalatta özel ihtiyaçları karşılamak için iş parçasının ihtiyacına göre belirlenen bir genişlikte monte edilmesi sağlanır.

Sac Bükme İçin Mekanik ve Hidrolik Abant Büküm Nasıl Kullanılır?

Abkant veya fren büküm, metal levhaları veya diğer malzemeleri bükmek için kullanılan bir ekipmandır. Bir metal plaka veya levha kullanmadan önce şekillendirilmesi gerekir. Bunu yapmak için ise bir makine veya bir abkant büküm gereklidir. Mekanik, pnömatik, hidrolik ve servo-elektrik gibi birçok çeşit cihaz bulunur. Bunlar farklı boyutlarda ve özelliklerde mevcuttur. Tamir atölyelerinde, oto servis istasyonlarında, endüstrilerde, otomotiv ve yan sanayide kullanılır.

Mekanik abkant büküm; bir elektrik motoru, krikoyu dikey olarak hareket ettirmek için bir krank mekanizmasına güç veren bir volana enerji sağlar. Bu cihazlar hızlı ve doğrudur. Hidrolik abkant bükük ise; iki hidrolik silindir yardımıyla çalıştırılır. Üst kirişi hareket ettiren bir C-çerçevesi bulunur. Hem yukarı hem aşağı yönde zımbalayabildiği gibi köpük yapabildiği için çok çevik bir delme makinesidir.

Sac Bükümde Abkant Büküm Nasıl Kullanılır?

Çok uyumlu makinelerdir. Kuvvet uzunlamasına bir bölgede uygulandığı için metal şekillendirme açısından mükemmel bir baskıdır. Abkant bükümlerde şekillendirme için kullanılan malzemelerden bazıları alaşımlı çelik, paslanmaz çelik, düşük karbonlu çelik, alüminyum alaşımları, bakır alaşımları olarak sayılabilen pek çok içerik bulunur. Endüstride çok sayıda amaç için yaygın olarak kullanılır. Metal, yüksek gerilime maruz kalır ve kalıplar kullanılarak şekillendirilir.

Şekillendirilecek metal, bir zımba ile bir kalıp arasına sıkıştırılır ve bir basınç uygulanır. Metal, zımba ile her kuvvet uygulandığında kalıbın şeklini almak suretiyle hareket eder. Bükümün iç açısı zımba ile ve dış açı kalıpla oluşturulur. Uygun kalıp kullanımı ile tekrarlanan işlemler, metalin istenen şekli almasına yardım eder. Metalin dökülmesi için U-die bükümleri, V-bükme, dip, çift kalıp bükme gibi farklı yöntemler kullanılır.

Güçlü bir sert masa, makinenin tabanını oluşturur. Üstteki kiriş, metali delmek için yukarı ve aşağı hareket eder. Metal, büküm aralıkları kullanılarak istenen şekil ve boyutta kesilebilir. Yapılan iş çok doğru olduğundan ve kolay kesim işini kolaylaştırdığından, mekanik büküm kırılmaları küçük ölçekli üretim birimleri için iyi bir seçimdir. Kısa sürede toplu üretime ihtiyaç duyuluyorsa, hidrolik abkantlar daha iyi bir alternatiftir.

Hidrolik güç sistemiyle çalıştığı için makine üretim ihtiyacına göre ayarlanabilir. Bu çok amaçlı abkant bükümler, çeşitli operasyonlar için değiştirilebilir. Parçaların imalat sürecinde metal aparat farklı şekiller girebilir. Metal levhayı herhangi bir şekilde katlayabilir veya bükebilir. Elektronik ürünler de dış kısımlarda yine bu yöntemle yapılır.

Abkant İle Metal Bükme Sonrası Şekillendirme Nasıl Olur?

Temel olarak metal şekillendirme endüstrilerinde yaygın olarak iki tip ekipman kullanılmaktadır. Biri sac bükme, diğeri torna. Sac bükme makinesi, metal levhaları mucizevi şekillere büken makinedir, torna makinesi ise dönme ile bağlantılı bir eksen etrafında düzgünlükte metal iş parçaları oluşturmak için kullanılır. Endüstrilerde çeşitli metal bükme ve şekillendirme görevleri için farklı sac bükme türleri kullanılmaktadır. Abkant presler ve power press popüler olanlardır.

Abkant Bükme Hangi Boyutta Alınmalıdır?

Abkant bükme satın alırken en önemli faktörler tonaj ve bükülme uzunluğudur. Bu özellikler bükülecek malzemenin ebat ve kalınlığına göre belirlenmelidir. Firmamıza yapacağınız başvurunun ardından deneyimli personellerimiz aracılığı ile bu kararı verebilirsiniz. Planlama ve karar aşamasında yapılacak iş ve işlemin mahiyeti önem taşır.

Tonaj: tonaj olarak bilinen abkant presin büküm kuvveti, bir büküm sırasında ne kadar basınç uygulanacağının belirlenmesi işlemidir. Daha yüksek tonaj ile daha kalın ve daha sert metallerin bükülmesine izin verilir. Daha düşük tonaj ile de daha ince metallerin bükülmesi işlemi gerçekleştirilir.

Bükme uzunluğu: bükülebilen metal levhanın mümkün olan uzunluğuna abkant pres bükülme uzunluğu adı verilir. 4 bükme uzunluğuna sahip bir abkant pres bükme ile 6 uzunlukta bir sac bükümü mümkün olmayacaktır. Bükülecek levhaların uzunluğu hakkında fikir sahibi olarak yeterli bükme uzunluğuna sahip bir abkant almanız doğru karar olacaktır.

Abkant Büküm Makinesi Fiyatları

CNC abkant makineleri fiyatı ağırlıklı olarak bükme kuvveti, bükme uzunlukları ve kontrol sistemleri gibi faktörler doğrultusunda belirlenir. Ayrıca abkant pres büküm fiyatında marka, teknik özellikler, kategori ve o anki pazarın durumu da etkileyici unsurlardır. Bükme makinelerinin belirli bir fiyat aralığı tabi ki bulunur. Genel hatları ile bakmak için yapılacak araştırma ile yakın fiyatları bulabilirsiniz. Firmamız aracılığı ile gerçekleştireceğiniz satın alımlar için uygun fiyatlı çözümler iş ve işletmenize göre sunulmaktadır.

Abkant Pres Büküm Yapısının Özellikleri Nelerdir?

Genel olarak bir abkant pres makinesi dört bölümden oluşur. Bunlar ise; mekanik parçalar, elektrikli parçalar, hidrolik parça ve CNC kontrolör olarak görülür. Abkant pres büküm çerçevesi sol ve sağ dikey plaka, destek gövdeleri, çalışma masası, yakıt depoları ile kaynaklanmış halde sunulur. Çalışma masasının sağ ve sol dikmelerin altında olduğu görülür. Yakıt deposu ise çerçeve sağlamlık ve gücünü artıran ısı yayma alanını artıracak dikmeler aracılığı ile kaynaklanmış vaziyettedir.

Abkant Bükme Yapısının Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Yeterli sertlik ve güce sahip olan tamamen kaynaklı bir yapının benimsenmesi gerekir

Hidrolik yağın yukarı doğru iletimi, abkant bükümün her iki ucunda bulunan silindirler sürgüsü takılması ile gerçekleşir. Bu sayede doğrudan kayma işi sürer.

Kaydırıcı senkronizasyonun zorlanması için burulma kullanılmalıdır

Güvenilir ve kararlı mekanik bir tıpa benimsenmelidir.

Daha yüksek bükme hassasiyeti sağlanması için kama şeklinde bombe sağlanır.

Kaydırıcı stroku kontrolör tarafından ayarlanmalı, manuel ince ayar gerektiğinde gerçekleştirmeye olanak sunmalıdır.

Abkant Bükme Uygulamaları Nerelerde Kullanılır?

Abkant bükme uygulamaları; enerji, ulaşım, metalürji, havacılık, makine sanayi, otomotiv sanayi, gemi yapımı, tarım makineleri, askeriye, enerji üretim endüstrileri, petrol makineleri üretim alanlarında yaygın olarak kullanılır. Dünyada tüm sektörlerin kullandığı uygulamalar için en iyi üreticiyi tespit etmek ve doğru ürünü doğru işlem için kullanmak önem taşır. Bu nedenle firmamız ile iletişime geçerek gerekli desteği alabilirsiniz. Özel eğitim gerektiren uygulamalar bulunur. Bu bakımdan profesyonel ve ileri destek sunan bir firma ile çalışmak önem taşır.

Abkant Büküm Makinesi Bakım ve Kontrolü Nasıl Yapılır?

Makine pres freni bakım ve temizlenmesinden önce düşürmeden üst zımbanın alt kalıpla hizalanması gerekir. Ardından iş tamamen sona erene kadar abkant pres büküm makinesinin kapatılması önemlidir. Diğer işlemler için makinenin kapatılması gerekiyorsa jog modunda seçili olmasına dikkat ederek güvenliği sağlayın. Bakım içeriklerine kısaca göz atacak olursak;

Abkant Büküm Hidrolik Yağ Devresi Kontrolü

Yağ tanklarında bulunan yağ seviyeleri haftalık olarak muayene ve kontrol edilmelidir. Yağ penceresi altında yağ olması durumunda, yağ tankı hidrolik yağ ile doldurulmalıdır.

Abkant pres bükümünde kullanılan hidrolik yağ içeriği farklı olmamalıdır

2000 saat çalışma kapasitesine ulaşan abkant büküm yağı değiştirilmelidir. Bundan sonra ise 4 ile 6 bin saatlik çalışmaların ardından değişimi gerekir. Değişim sırasında yakıt deposunun temizlenmesi önemlidir.

Sistem yağ sıcaklığı en fazla 70 derece olmalıdır. Aksi taktirde sıcaklık yağın bozulmasına sebebiyet verir.

Abkant Büküm Makinesi Filtre Kontrolü

Yağ değişimi gerçekleştirme sırasında muhakkak filtre değişimi sağlanmalıdır. Değişim gerekmiyor ise temizliğine dikkat edilmesi önem taşır.

Abkant pres alarm vermesi durumunda, yağ temiz değilse ve değiştiriliyorsa bu durumlarda da filtrenin değiştirilmesi uygun olacaktır.

Depoda bulunan hava filtresinin de 3 aylık periyotlar halinde temizlenmesi önemlidir. Tercih olarak yılda bir değiştirilmesi uygun olacaktır.

Abkant Büküm Makinesi Hidrolik Parçaların Bakımı

Hidrolik bileşenler; alt tabakalar, motorlar, valf, pompa ve borular gibi içeriklerdir. Buraya doğru bakım yapılması içeri kir girmesini önlemeye yardımcıdır. Aylık temizlik yapılıyorsa deterjan kullanımı uygun olmayacaktır.

Yeni makine kullanımında ise bir ay dolduktan sonra, borunun bükülme noktası kontrol edilmelidir. Deformasyon varsa borunun değişimi de gerekebilir. Şayet iki ayın ardından, bağlantı kısımları sabitlenmiş halde bu iş gerçekleşirken sistemde yaşanan herhangi bir baskı olmaması için abkant pres kapatılmalıdır.

Abkant Büküm Makinesi Satın Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Yaygın olarak kullanılan abkant tipi hidroliklerdir. Bir CNC kontrolünün eşleştirilmesi sırasında, iş kurulum süresinin azaltıldığı yaygın olarak bilinir. Aynı zamanda verimlilik de büyük ölçüde artış gösterir. CNC hidrolik abkant bükümler çok çeşitli tonaj ve boyutları ile satışa sunulur. Şayet küçük uygulamalar için bir abkant büküm makinesi satın almak isteniyorsa CNC hidrolik abkant büküm modelleri arasından tercih gerçekleştirebilirsiniz.

Büyük uygulamalar için daha 400 tonun üzerinde model olarak satışı gerçekleştirilen bir CNC abkant büküm makinesi satın alarak maliyetleri daha da uygun hale getirebilirsiniz. Tüm hidrolik abkant pres bükümleri için firmamız tarafından satışa sunulan kaliteli otomatik kumandalı ürünleri tercih edebilirsiniz.

Satın alım noktasında ihtiyaca uygun bükme uzunluğu ve tonajların dikkate alınması önemli bir ayrıntıdır. Bu ayrıntılara dikkat etmek açısından doğru bir firma ile çalışmak önemlidir. Alanında uzman personelleri ile destek veren firmamız deneyimli müşteri temsilcileri ebat ve kalınlıklarına göre bükülecek metaller doğrultusunda fikir desteği sunmaktadır.

Bilgi almak istiyorum

3D Tasarım işlemleri ile ilgili bilgi almak istiyorsanız lütfen aşağıdaki formu doldurarak bize gönderiniz. *